1. Produkty niebezbieczne w diecie psa - warto to wiedzieć!

Wiedza, wiedza... » 1. Produkty niebezbieczne w diecie psa - warto to wiedzieć!

 

ALKOHOL

     Psie nerki nie potrafią skutecznie odfiltrować alkoholu. Skutki wypicia przez psa objawią się wymiotami, zaburzeniami zachowania, skurczami, dusznościami i problemami z oddychaniem. Może nastąpić utrata przytomności, śpiączka, zatrucie pokarmowe a nawet zatrzymanie pracy serca.

AWOKADO

     Do upraw awokado używa się środka grzybobójczego - persinu. Dlatego też nie sam miąższ, ale pestka, skórka i liście zawierają właśnie persynę – substancję, która wywołuje wymioty. Spożycie przez psa awokado prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, wymiotów, biegunki, duszności, zwiększonego pulsu, niewydolności serca a nawet śmierci.

CEBULA, SZCZYPIOREK, CZOSNEK (surowe i gotowane)

     W przewodzie pokarmowym psa po spożyciu cebuli uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym, co prowadzi do uszkodzenia czerwonych krwinek - niedokrwistości. Organizmy naszych psich towarzyszy nie wytwarzają enzymów niezbędnych do strawienia cebuli, przez co jest po prostu toksyczna. Po zjedzeniu pojawić się może biegunka, wymioty, brak apetytu i pragnienia. Już spożycie 5g na kilogram ciała psa działa toksycznie czyli ząbek czosnku lub średnia cebula szkodzą psu o masie 20 kg. Ciekawostką jest to, że bardziej narażone na ciężkie zatrucie są rasy pochodzące z Japonii np. Akita czy Shiba.

     Co ciekawe czosnek działa przeciwpasożytniczo, wzmacnia system odpornościowy oraz działa przeciwnowotworowo. Można więc go spotkać jako suplement w formie sproszkowanej lub w tabletkach – w odpowiednio dobranych dawkach nie szkodzi dorosłemu psu. Jednakże przestrzega się przed samodzielnym podawaniem surowego czosnku na własną rękę.

CZEKOLADA

     W ziarnach kakaowca znajduje się teobromina (alkaloid trujący dla psa, zakłócający proces metaboliczny), a także metyloksantynę (kofeinę). Najwięcej teobrominy znajduje się w ciemnej czekoladzie (gorzkiej) najmniej w białej. Dla porównania gorzka czekolada zawiera 2 razy więcej teobrominy i 2 ­­- 4 razy więcej kofeiny niż mleczna. Szacuje się, że  50 gram ciemnej czekolady może wywołać objawy zatrucia u psa o wadze 20 kg, a dawka śmiertelna w zależności od cech osobniczych to 200-500 mg na kg masy ciała psa.

     Teobromina jest usuwana z psiego organizmu bardzo wolno, dlatego również niebezpieczne jest podawanie często małych porcji. Zależnie od spożytej ilości może dojść do zaburzeń żołądkowych, problemów z krążeniem, niepokoju, dyszenia,  ataku serca lub nawet śmierci.

GRZYBY

     Grzyby mogą powodować działania toksyczne wpływające na krew, mogą mieć działania rakotwórcze i powodować uszkodzenia nerek i wątroby  - bóle brzucha, wzdęcia, zwiększone wydzielanie śliny, nudności i wymioty, biegunki, przyspieszone bicie serca, utratę przytomności, apatię, drgawki i konwulsje.

KAWA

     Kawa zawiera kofeinę. Ale kofeinę znajdziemy również w herbacie, napojach typu cola czy napojach energetycznych. Po zatruciu kofeiną już po godzinie mogą pojawić się objawy: wymioty, biegunka, nadmierne dyszenie i pragnienie, zaburzenia rytmu serca, drgawki i drżenie mięśni.

     NIKOTYNA

Zatrucie nikotyną powoduje wymioty, skurcze, ślinienie, przyspieszony oddech i tętno, zaburzenia ruchu, drżenie mięśni czy zapaść krążeniową.

ORZECHY

     ORZECHY WŁOSKIE mogą zawierać szkodliwe grzyby, które wydzielają trujące substancje działające jak strychnina. Szczególnie należy uważać na niedojrzałe i nieobrane, gdzie może pojawić pleśń i wytworzyć się aflatoksyna będąca naturalną trucizną, która może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

     ORZECHY ZIEMNE mogą powodować alergie i nietolerancje pokarmowe.

     ORZECHY MAKADAMIA zawierają amigdalinę, która w trakcje trawienia przekształca się cyjanowodór. Pierwsze objawy (po 3 - 6 h) to gorączka, wymioty, złe samopoczucie. Po kolejnych 6 - 12 h osłabienie w tylnych nogach, niechęć do ruchu, drżenie mięśni i sztywność stawów. Do zatrucia może już dojść przy dawce 4 orzechów na psa o masie do 30 kg.

     Orzechy, którymi ewentualnie można poczęstować psa to: laskowe, brazylijskie, ziemne, pistacje, kasztany, nerkowce oczywiście pod warunkiem, że pies nie ma na nie alergii. Jednakże należy pamiętać że zawierają dużo tłuszczu co może prowadzić do nadwagi.

OWOCE PESTKOWE

     W szczególności pestki moreli, śliwek, brzoskwiń czy wiśni zawierają substancje, które w żołądku przekształcają się w trujący cyjanowodór (połknięcie przegryzionych lub uszkodzonych pestek) co może prowadzić do zaburzeń neurologicznych i wywołać skurcze, ślinotok, biegunki, wymioty czy trudności w oddychaniu. Ponadto połknięte w całości mogą utknąć w przełyku lub zamknąć światło jelita.

PRZYPRAWY

     PIEPRZ, CHILLI, CURRY i inne wywołują przede wszystkim silne dolegliwości żołądkowo – trawienne, ale również mogą się zdarzyć halucynacje, uszkodzenie krwinek czerwonych, letarg czy rozrzedzenie krwi.

     SÓL w ograniczonej ilości nie jest trująca dla psów, ale na jej podaż należy szczególnie uważać w przypadku starszych, słabych i chorych czworonogów, bowiem w większej ilości może uszkodzić serce i nerki.

ROŚLINY STRĄCZKOWE

     Surowe rośliny strączkowe np. fasola, groszek, ciecierzyca mogą zawierać toksyczne substancje, które rozkładają się podczas obróbki cieplnej i powodować wymioty, biegunki, gorączkę, krwawienie z układu pokarmowego oraz skurcze.

SŁODZIK: KSYLITOL czyli alternatywa dla cukru

     Psi układ krwionośny bardzo szybko wchłania ksylitol, przez co trzustka zaczyna produkować zbyt dużo insuliny co prowadzi co spadku poziomu cukru we krwi  - hipoglikenia, przy większej dawce dojść może do uszkodzenia wątroby. Warto pamiętać, że słodzik wykorzystywany jest w gumach do żucia, bezcukrowego masła orzechowego, past do zębów, ciastek, cukierków czy czekolady. Ksylitol ma bardzo krótki czas działania – już od 30 do 60 minut występuje hipoglikemia, drgawki a następnie śmierć. Trzy porcje gumy do żucia mogą okazać się śmiertelna dla 10 kg psa.

SZCZAW, SZPINAK, RABARBAR

     Mogą doprowadzić do kamienicy nerkowej, uszkodzenia nerek, niewydolności serca. Powodować  problemy z układem pokarmowym – objawy to nudności i wymioty, ciężka krwawa biegunka i drgawki.

WINOGRONA I RODZYNKI

     Spożycie winogron przez psa powoduje wzrost poziomu wapnia we krwi co prowadzi do nudności i wymiotów, biegunki, skurczu żołądka i apatii. W zależności od cech osobniczych w ciągu 24 – 72 h dochodzi do niewydolności nerek oraz śmierci. Szacowana dawka śmiertelna: w przypadku winogron to 10 g na kilogram masy psa, w przypadku rodzynek ok 3 g na kilogram masy psa.

Facebook